Ogrody Wertykalne – Patric Blanc w Polsce | Dom Ogrodnika

Ogrody Wertykalne – Patric Blanc w Polsce

Data26-02-2010
KategoriaArchitektura krajobrazu
Komentarze

Dzięki Stowarzyszeniu Architektury Krajobrazu pojawiła się możliwość zobaczenia na własne oczy jak Patrick Blanck opowiada o swoich Ogrodach Wertykalnych. Spotkanie z nim odbędzie się w Warszawie 19 Marca 2010.

http://www.zielenpolska.pl/index.php/isess/fcfb055dd9f86543c284d0d86c92079d

Botanik z wykształcenia i badacz zdolności przystosowawczych roślin, autor ponad 50-ciu artykułów naukowych jest również projektantem. Opatentował on system pod nazwą “mur vegetal”. Pozwala on tworzyć ściany pokryte zielenią. Jedną z jego słynnych realizacji jest madrycki CAIXAFORUM VERTICAL GARDEN zlokalizowany w pobliżu Muzeum Prado. 24 metrowa instalację pokrywa 15 tys. roślin reprezentujących 250 gatunków. Są one zasilane wodnym roztworem minerałów, który zapewnia odpowiednią ilość składników odżywczych. To monumentalna w swej skali odpowiedź na pytanie: “Czy rośliny muszą rosnąć w ziemi?”.

W Polsce dostępna jest książka prezentująca tę pracę. Jest to katalog zawierający “wizytówki”  wielu twórców w tym również Patricka Blanka:  “Green architecture now!” wydawnictwa TASCHEN. Zawiera ona teksty po angielsku, francusku i niemiecku…wersji polskiej niestety brak..kiedy to wreszcie będzie “Polska w rolach głównych”???

Poniżej linki:

do strony własnej autora -

http://www.verticalgardenpatrickblanc.com/

oraz pokazujący kontekst przestrzenny, w którym pojawia się madrycka zielona ściana -

http://www.arcspace.com/architects/herzog_meuron/caixa/caixa.html

Komentarze
  1. Sławek pisze:

    Od paru lat zafascynowani pracami Pana Blanca próbujemy zaszczepiać ogrody wertykalne w Polsce. Zapraszam na naszą stronę gdzie można ocenić naszą pracę http://www.hydro-ogrod.com.pl zapraszam

Dodaj komentarz

*